Zakończenie projektu "Bioróżnorodność - bogactwo wsi"

img

Zapoznaj się z podsumowaniem projektu i korzystaj z jego doświadczeń!

W styczniu 2018 roku oficjalnie zakończyła sie realizaja projektu "Bioróżnorodność - bogactwo wsi".  Projekt Fundacji Ziemia i Ludzie to wielokanałowy program aktywnej edukacji ekologicznej z elementami kampanii promocyjnej. Projekt jest skierowany do wszystkich mieszkańców obszarów wiejskich – w szczególności rolników, uczniów szkół rolniczych oraz urzędników jednostek samorządu terytorialnego – w makroregionie, na który składają się województwo lubelskie, łódzkie, świętokrzyskie i mazowieckie. Fundacja Ziemia i Ludzie w ciagu 3 lat trwania projektu przeprowadziła  wszystkie zaplanowne działania i osiagnęła deklarowane wskaźniki. Z działaniami projektu zapoznało się ponad 300 000 odbiorców!

Podziękowania

Serdecznie dziękujemy naszym Patronom i Partnerom merytorycznym, w szczególności:

  • Instytutowi Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG PIB) w Puławach,
  • Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu,
  • Centrum Badań Nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem Uniwersytetu Warszawskiego,

oraz współpracujacym z nami Ekspertom za wsparcie merytoryczne i popularyzatorskie dla projektu.

Nasze działania

 

Szkolenia

Zorganizowalismy 13 szkoleń tradycyjnych i uruchomilismy szkolenie e-learningowe „Ochrona różnorodności biologicznej na terenach rolniczych i instrumenty wsparcia”.  W szkoleniach tradycyjnych wzięło udział  316 osób, ze szkolenia internetowego skorzystało  622 osoby. 

Szkolenie e-learningowe jest wciąż aktywne - zapraszamy!  Więcej informacji TUTAJ

Stoiska edukacyjne

Nasze stoisko edukacyjne, działające pod hasłem „Odkryj bioróżnorodność -  bogactwo polskiej wsi” stanęło na 10 imprezach lokalnych i targach , które odwiedziło ponad 250 tysięcy osób.  W programie stoisk realizowano: wystawę edukacyjną „Przyroda krajobrazów rolniczych”, interaktywne gry i zabawy edukacyjne dla dzieci i dorosłych, konkurs „Mapa bogactwa bioróżnorodności wsi” z cennymi nagrodami dla mieszkańców. 

Konkurs dla szkół, nauczycieli i uczniów oraz mieszkańców

Zrealizowano 2 konkursy „Maga bogactwa bioróżnorodności wsi”: konkurs dla uczniów szkół rolniczych województwa łódzkiego i świętokrzyskiego oraz konkurs dla mieszkańców uczestniczących w targach i imprezach lokalnych na terenie województw świętokrzyskiego, łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego.  

Wydawnictwa i Baza Wiedzy

W ramach projektu przygotowano 3-tomową serię wydawniczą pod wspólną nazwą  „Bioróżnorodność obszarów wiejskich”: tom I, popularnonaukowy, „Bioróżnorodność obszarów wiejskich. Skarb, który należy chronić” oraz specjalistyczne tomy II „Bioróżnorodność obszarów wiejskich. Znaczenie i zagrożenia”  oraz III „Bioróżnorodność obszarów wiejskich. Dobre praktyki rolnicze”.  Tom II i III uzyskały status podręczników akademickich. Przygotowano także serię przewodników lokalnych pod nazwą „Szlakiem bogactwa bioróżnorodności” dla województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego.

Wszystkie publikacje były dystrybuowane w wersji drukowanej oraz dostępne są w formie cyfrowej TUTAJ

W naszej Bazie Wiedzy mozna znaleźć tez polecane publikacje TUTAJ oraz polecane linki TUTAJ 

Portal www i Mapa Bogactwa Bioróżnorodności

Na stronie projektu  mozna znaleźć artykuły, opisy polecanych projektów, materiały edukayjne i dydaktyczne. Szczególnie polecamy Mapę Bioróżnorodności jako atrakcyjne narzędzie dydaktyczne dla nauczycieli. Mapę obejrzyj TUTAJ

Uwaga nauczyciele!   Zaproście dzieci i młodzież do zbudowania mapy bogactwa przyrody najblizszej okolicy! Skorzystajcie z Mapy jako gotowego narzędzia do nauki i zabawy. Wystarczy, aby uczestnicy zarejestrowali się TUTAJ

 

Dziekujemy za Państwa uwagę i zapraszamy do korzystania z zasobów naszego Portalu!

 

Rekomendujemy

Baza Wiedzy