Od 4 września do połowy listopada 2023 roku trwać będzie konkurs „Mapa bogactwa bioróżnorodności wsi” dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Konkurs „Mapa bogactwa bioróżnorodności wsi” skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski.
WYNIKI KONKURSU!!!!
W ramach konkursu zespoły uczniów, wraz z nauczycielem - opiekunem zespołu, będą rozpoznawać, inwentaryzować i prezentować różnorodność biologiczną swojej okolicy oraz wskazywać istniejące dla niej zagrożenia. Konkurs zachęci uczestników do zapoznania się z często nieznanymi bliżej, lokalnymi formami ochrony przyrody krajobrazu wiejskiego, zwrócenia uwagi na korzystny i niekorzystny wpływ działalności człowieka na środowisko, zachęci do podejrzenia życia organizmów żywych w ich naturalnym środowisku oraz obserwacji zjawisk zachodzących w przyrodzie.
Planowana data przebiegu konkursu: 4.09.2023r. - 15.11.2023r.
Cele konkursu:
- Poznanie i prezentacja bogactwa różnorodności biologicznej swojej lokalnej okolicy, zwłaszcza obszarów wiejskich i bliżej nieznanych obszarów chronionych krajobrazu rolniczego.
- Kształtowanie postaw proekologicznych uczniów.
- Budowanie poczucia sprawczości w zarządzaniu zasobami przyrodniczymi swojego otoczenia.
Konkurs wykorzysta nowoczesne, coraz bardziej popularne i niezwykle skuteczne narzędzie cyfrowego mapowania. Mapowanie cyfrowe umożliwia nanoszenie na mapę wybranej kategorii informacji wraz z opisem zdjęciowym i tekstowym. Jest coraz częściej wykorzystywane do tworzenia map bogactwa przyrody. Mapowanie wykorzystywane jest także w technikach partycypacji obywatelskiej dla identyfikacji problemów i zagrożeń.
Mamy nadzieję, że konkurs zachęci Nauczycieli do stworzenie atrakcyjnego, autorskiego projektu edukacyjnego w tematyce ochrony różnorodności biologicznej, w szczególności lub w kontekście obszarów wiejskich.
Rezultatem konkursu będzie baza wiedzy na temat bogactwa przyrodniczego lokalnej okolicy zlokalizowana na „Mapie bogactwa bioróżnorodności wsi”, na portalu www.bogactwowsi.pl. Mapa i umieszczone na niej wyniki obserwacji terenowych, zdjęcia i opisy, stanowić będą unikalny przewodnik, dzięki któremu każdy mieszkaniec i turysta będzie mógł poznawać walory przyrodnicze swojego województwa. Zaangażowanie uczniów w proces, w wyniku którego powstanie mapa bogactwa bioróżnorodności, będąca jednym ze źródeł dla stworzenia przewodników dostępnych szerokiemu odbiorcy, da uczestnikom poczucie sprawczości i możliwość osobistego zaangażowania w promocje i ochronę lokalnych zasobów przyrodniczych.
Konkurs jest jednym z wielu działań szerokiego projektu edukacji ekologicznej „Bioróżnorodność – bogactwo wsi”. Nauczyciele i uczniowie biorący udział w konkursie równolegle będą skorzystać z materiałów e-learningowych skierowanych do rolników, korzystać z publikacji popularnonaukowych i specjalistycznych oraz uczestniczyć w licznych eventach skierowanych do mieszkańców obszarów wiejskich.
Konkursowe zadanie dla uczestników
Zadaniem zespołów będzie:
- Wykonywanie zdjęć przyrodniczych, opisów wraz z lokalizacjami na mapie bioróżnorodności (gatunki roślin, zwierząt, grzybów, ciekawe zjawiska przyrodnicze, obiekty przyrody nieożywionej, zarejestrowane zmiany fenologiczne, itp.),
- Zamieszczanie krótkich relacji wraz zdjęciami z obserwacji terenowych,
- Komentowanie materiałów zamieszczanych na portalu przez innych uczestników.
UWAGA: Każda szkoła może wziąć udział!
Obserwacje mogą być prowadzone także na terenach administracyjnie należących do miast ale mających cechy krajobrazu wiejskiego/rolniczego lub obszaru chronionego. Przez cechy rozumiemy między innymi zarówno ekosystemy, które można spotkać na obszarach wiejskich (np. mokradła, pola, lasy, łąki etc.) jak i gatunki lub formy ochrony przyrody. Można je też pokazywać w kontekście lub w opozycji do problematyki przyrody w mieście.
- głównie: liczba i jakość opublikowanych materiałów na mapie bioróżnorodności portalu www.bogactwowsi.pl,
- pomocniczo: liczba komentarzy.
Czekają atrakcyjne nagrody dla uczniów, nauczycieli i szkół!
Zespoły mogą się formować i dołączać do konkursu przez cały czas jego trwania.
Pytania prosimy zadawać: konkurs@bogactwowsi.pl
Chcesz się przygotować? Pobierz Przewodnik po Konkursie dla nauczycieli!
Znajdziesz w niej zakres merytoryczny konkursu i przykładowe wskazówki dla opiekunów zespołów.
POBIERZ!
- Formularz zgłoszeniowy dla szkoły
- Instrukcja dokonywania zgłoszeń/wrzucania obserwacji dla nauczycieli - Opiekunów Zespołów